Güloğlu Butik Üretime Yönelecek – Dünya Gazetesi Röportaj

‘Arabia 500 + Turkey’ raporunda; satış gelirlerinde en hızlı artış sağlayan 6. şirket olan Güloğlu Plastik, kârlı ürün

06.01.2013 dünya gazetesi

‘Arabia 500 + Turkey’ raporunda; satış gelirlerinde en hızlı artış sağlayan 6. şirket olan Güloğlu Plastik, kârlı ürün gruplarına yoğunlaşmayı ve butik firmalara özel üretimler yapmayı hedefliyor.
Arzu ALP
İZMİR – Harvard Üniversitesi kuruluşu olan Allworld tarafından Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) iş birliği ile açıklanan, Arabia 500 + Turkey raporunda; Arap ülkeleri, Pakistan ve Türkiye’nin satış gelirlerinde en hızlı artış sağlayan şirketlerin arasında 6. sırada yeralan Güloğlu Plastik, Türkiye’de en hızlı büyüyen 100 şirket listesine 50. sıradan girdi.
2010-2012 yılları arasında yüzde 171 oranında büyüme başarısı gösterdiklerini anlatan şirketin ikinci kuşak temsilcisi ve Genel Müdür Yardımcısı Gülçin Güloğlu, büyümenin güzel olduğunu ancak kontrollü büyümek gerektiğini söyledi. Hedeflerinin büyük olduğunu vurgulayan Güloğlu, bu hedeflere katmadeğeri yüksek inovatif ürünlerle ulaşmayı amaçladıklarını dile getirdi. Güloğlu, kar marjı düşük ürünlerden biraz çekilip daha karlı ürün gruplarına yoğunlaşacaklarını, butik firmalara özel üretimler yapmayı hedeflediklerini ifade ederek, “Büyüme güzel bir şey ancak kontrollü büyümek gerekiyor. Çünkü büyüdükçe riskiniz de artıyor. O riski olabildiği kadar minimize ederek büyümek istiyoruz. Bunu da inovatif ürünlerle başarmayı hedefliyoruz” dedi.
Ödül doğru yolda olduğumuzu gösteriyor 
Çok sayıda ülkede başarılı girişimcilerin görünürlüğünü artırmak amacıyla Allworld tarafından TOBB ve TEPAV iş birliği ile açıklanan, Arabia 500 + Turkey raporunda altıncılık ödülünü almaktan büyük gurur duyduklarını anlatan Güloğlu, “Çok şaşırdık, beklemediğimiz bir ödüldü. Dubai’deki ödül törenine katılamadım, oradan gelen madalya ile çok gurur duyduk. Ödül törenine gidemedim ancak geçtiğimiz haziran ayında Harvard Üniversitesi’nde 10 günlük girişimcilik eğitimine katıldım. Bu da firmamız için önemli bir kazanım oldu” diye konuştu. Şirket olarak büyüyen global dünyada yüzlerini gelişime döndürmeyi hedeflediklerini belirten Güloğlu, “Kazandığımız ödül bizim doğru yolda olduğumuzu gösteriyor. İzmir ve Türkiye ekonomisine katkıda bulunmaktan kıvanç duyuyoruz. Güloğlu Plastik olarak geleceğimizi hedeflerimiz belirliyor. Kaliteli üretim, kalifiye eleman yetiştirme, başarılı bir Ar-Ge, doğru pazarlama teknikleri ile sektörde markalaşmada devamlılığımızı amaçlıyoruz” dedi.
Çiçeklere ve sebzelere kasa 
Firmanın son yıllarda bu kadar hızlı büyüme başarısı göstermesinin arkasındaki gelişmeleri anlatan Güloğlu, 8 yıl önce plastik ambalaj sektörüne adım attıklarını ve bu sektörde büyüdüklerini dile getirdi. İzmir Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen iki projenin firmalarına ivme kazandırdığına dikkat çeken Güloğlu, şunları kaydetti: “Bu projelerden bir tanesi Ar-Ge ve Kapasite Artırma Projesi, ikincisi de Plastik Kasada Yeni Tasarımlar ve Üretim Maliyetlerinin Düşürülmesi Projesi. Bu projeler bize ivme kazandırdı. Sektöre ilk girdiğimizde ihracat kasaları yapıyorduk. Navlunu çok yüksek olduğu için Ege Bölgesi dışına çıkamıyorduk. Bu iki proje sayesinde hem ciro, hem istihdam açısından büyüdük. Ekmek kasaları, sanayi kasaları, yoğurt kasaları gruplarına girdik. Bu projeler bizi bölgesel bir ambalaj firmasından ulusal bir firma haline getirdi. Son 2-3 yıldır da ihracatımız başladı. Arap ülkeleri ve komşu ülkelere sanayi kasaları ihraç ediyoruz. Pek çok konuda ilklere imza attık. Ispanak kasasını ilk biz yaptık. Ispanağı çuvaldan kasaya sokan firmayız. Ar- Ge ve tasarım çalışmalarına ağırlık veriyoruz. Çiçek kasalarını tahtadan plastiğe dönüştürdük. 8 yıldır da İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ağaç AŞ ile SÜSBİR ve BAYÇİKOP ile güzel bir şekilde çalışıyoruz. İZKA sayesinde ulusal piyasaya girdik, uluslararası piyasalarda da yerimizi alacağız. KOSGEB desteğini de alarak plastik kasa işletmesinde Ar-Ge maliyetini düşürme ve kurumsallaşma ile verimliliği artırma projesini de tamamladık.”
50’nin üzerinde ürün üretiyor
Güloğlu Ticaret’in babası Seracettin Güloğlu tarafından 1975 yılında kurulduğunu, sektörde üretime teneke baca armatürü ve soba malzemeleri imalatı ile başladığını hatırlatan Gülçin Güloğlu, “Firmamız kuruluşundan 1987 yılına kadar bu ürünlerin imalatına devam etti. 1987 yılından sonra plastiğin her türlü sanayi dalına gireceğini öngörerek plastik sektöründe kalitemizi koruyarak ilerledik. 1989’da banyo ve WC panjur pencere sistemlerini parçalı kasa olmak üzere imalatımıza ekledik. 1996 yılında tamamen plastik sektörüne geçerek Güloğlu Plastik ismini aldık. Pan-Pen markası ile Türkiye’de bir ilke daha imza attık. Hazır panjur ve pencere imalatına geçtik” bilgilerini verdi. Güloğlu, firmanın 2005 yılında Pan-Pen Güloğlu Plastik Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi’ni kurarak sanayinin değişen ve gelişen teknik ihtiyaçları doğrultusunda tüm sektörlere satış öncesi ve sonrası teknik hizmet veren Ar-Ge konusunda deneyimli ekibi ile Tire Organize Sanayi Bölgesi’ndeki fabrikasında plastik ambalaj üretimi yaptığını dile getirdi. Güloğlu, 50’nin üzerinde ürünleri bulunduğunu ve çalışan sayılarının 90 olduğunu bildirdi.
Pin It