Girişimci Adaylarına 10 Altın Öğüt

Paylaş0Başarılı bir girişimci olmak ve girişimcilik ruhuna sahip olmak her işte olacağı gibi uzun ve meşakkatli bir süreç

Paylaş

Başarılı bir girişimci olmak ve girişimcilik ruhuna sahip olmak her işte olacağı gibi uzun ve meşakkatli bir süreç gerektirir. Hayatta başarıya ulaşmak elbette önemli ancak sonunda ulaştığımızda bunun gerçekten bizi mutlu eden bir sonuç olduğunu görmek çok daha önemli. Peki bizi gerçekten mutlu edecek sonuca nasıl ulaşabiliriz?

Öncelikle hedeflerimizi daha küçük yaşlardan itibaren belirleyebiliriz. Ardından, kişilik özelliklerimizi iyi analiz edip hangi konularda daha başarılı olduğumuzdan yola çıkarak seçimlerimizi yapabiliriz. Tabii işimizi de hayatta yapmaktan mutluluk duyduğumuz şeylerden seçerek… Aslında bu öneriler sadece genç girişimciler için değil, yeni iş hayatına atılacak, meslek seçme süreçlerinde olan bütün gençler için geçerli. Peki tabii bunları böyle kısaca söylemek belki biraz kolay. İş karar vermeye gelince, doğal olarak zorlanmalar başlayabiliyor. O zaman size bu konuda yol gösterebileceğini düşündüğüm ve zaman zaman çevremdeki genç girişimcilere aktardığım tavsiyelerden 10 tanesini size özetlemeye çalışayım. Belki sizlere bu konuda yol gösterici bir ışık yakabilir:

1. Hedef belirlemek

Küçük yaşlardan itibaren sevdiğimiz ve ilgimizi çeken konulara yönelerek onları nasıl iş hayatına çevireceğimiz konusunda hayaller kurarak işe başlayabiliriz. Daha sonra bunu bir hedef haline getirip eyleme geçebiliriz. Unutulmamalıdır ki her başarılı girişimcilik hikayesi bir hayal ve net bir hedefle başlar. Kendimiz olmasak bile bunu yapmaları için çocuklarımızı teşvik etmek de çok önemli.

2. Araştırma yapmak ve donanımızı artırmak

Peki, ilk adımı geçtik ilgi alanımızı bulduk… Bu konuda nasıl ilerlemeli, nasıl bir yol haritası belirlemeliyiz? İlk önce ilgi alanımız doğrultusunda yetkinliğimizi daha da artırmamız gerekli. Bol bol kitap ve makale okuyup internet üzerinden araştırma yapıp, eğitim ve seminerlere katılarak donanımımızı artırabilir, bilgi birikimimizi genişletebiliriz. Ayrıca o konuda yetkin kişilere ulaşıp onlarla konuşmak, soru sorup bilgi almak da deneyimlerin paylaşımı açısından hayli faydalı olacaktır.

3. Çok çalışmak ve iş ayırt etmemek

Çok çalışmak aslında her konuda başarılı olmanın en temel yolu. Özellikle iş hayatına adım attığımız ilk yıllarda kendimizi kanıtlamanın başlıca yolu gece gündüz demeden çalışmak. Bir başka konu ise yeni başladığımız yıllarda mutlaka işin mutfağından başlamak. Eğer bir konuyu en ince detayına kadar öğrenmek istiyorsak kolları sıvayıp işe en temelden başlamamız gerekli. Tabii severek, işi özümseyerek çalışmak önemli. O zaman bize bu çalışmanın geri dönüşü çok yüksek olacaktır.

4. Sabretmek ve vazgeçmemek

Her zaman başta işler çok iyi gitmeyebilir… Hatta ilk süreçlerde yüzde 90 olmayacağını da neredeyse garanti edebilirim. Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre başarılı girişimcilerin yüzde 60’ının ikinci ya da üçüncü girişimleri olduğu anlaşılmış. Yani her şey tecrübe ile sabit. Ama bu tecrübeyi kazanmak sabretmeyi ve asla vazgeçmemeyi gerektiriyor. Çünkü unutmayın aslında tam da vazgeçtiğiniz nokta başarmak üzere olduğunuz nokta olabilir!

5. Fark yaratmak

Hayatta ne yaparsanız yapın yaptığınız işi herkesin yaptığı gibi değil daha farklı yapmaya çalışın. Rutinin dışına çıkın. Bunun en güzel yolu da yaptığınız işe üçüncü bir gözle bakabilmektir. Ben bu işin ya da hizmetin alıcısı olsam neler beklerdim diye sorduğumuzda cevap aslında kendiliğinden gelir. Bunu sadece iş için değil hayatta yaptığınız her şey için de ilke edinebilirsiniz. Fark yaratmak feslefesi ancak böyle hayata geçiyor.

6. İletişim demek her şey demek

Özellikle günümüzde doğru iletişim kurabilen insanlar çok daha başarılı bireyler oluyor. Giderek daha mutsuz insanlar haline gelmeye başladık. Güne başlarken çalışma arkadaşlarımıza içten bir günaydın ve sıcak bir gülümseme canlı bir ses tonu bütün kapıların anahtarı olabilir. İş ilişkilerinde de network yaratmak, iyi dostluklar kurmak çoğu zaman sermayeden daha büyük destekler sağlayabilir. Unutmayan doğru iletişimle açılmayacak kapı yoktur.

7. Empati yapmayı öğrenin

Gün içinde hepimiz çok büyük sıkıntılar yaşayabiliyoruz bu da bizi gergin ve sinirli bir insan haline getirebiliyor. Çok sinirlendiğimiz durumlarda birkaç dakika durup kendimizi karşımızdakinin yerine koymak belki de sorunun çözülmesine sebep olabilir. Empati; iletişim yetkinliklerimizi de artıracağı için doğal olarak başarıyı tetikleyen bir faktör olacaktır. Özellikle işlerin insan yönetimi aşamasına geçtiğinizde geleceğinizi belirleyebilir.

8. Beklentiyi düşük tutmak

Her zaman değil belki ama özellikle iş hayatına yeni girdiğimiz dönemlerde beklentilerimizi düşük tutmamız gerekiyor. Çünkü bu dönemler hep en çok çalıştığımız ancak maddi ve manevi açıdan en az tatmin olduğumuz dönemlerdir. Ama unutulmaması gereken bir şey var o da bu dönemlerde ciddi deneyim ve tecrübe kazanıldığı ve bu tecrübenin de maddi karşılığının olmadığıdır.

9. Hayal kurmak ve hayallerinin peşinden gitmek

En başta tabii hayal kurmalıyız ki başarılı olabilelim. Beklentimizi ne kadar düşük tutuyorsak hayallerimizi de o kadar yüksek tutmalıyız. Bir konuda hayal kurmaya başlamak gerçekliğe bir adım atmış olmak demektir. Yaptığımız işlerden zevk alabilmemiz için de hayal kurmak çok önemlidir. Ancak bu hayallerimize ulaşabilmek için bir planlama yapmak ve küçük adımlarla ilerlemek gerekir. Büyük adımlar büyük hayal kırıklıklarına sebep olabilir. Ama bu cesur olmayacağız demek değil…

10. Doğru ve dürüst olmak

Günümüzde iş ahlakı her ne kadar modası geçmiş bir tabir olarak anılsa da aslında başarının anahtarlarından biridir. İş hayatında doğru, dürüst ve prensip sahibi olmak her zaman kazandırır. Adınızın iyi bir şekilde anılmasını sağlayarak size referans olur. Bu aslında sürdürülebilir başarıyı yakalamada önemli bir kriter. Yoksa pek çok başarı birer mum gibi kısa sürede sönüp gidebilir.

 

http://www.guncelkadin.com.tr/gulcin_guloglu_girisimci_adaylarina_10_altin_ogut-l-1-sayfa_id-676-y-678-id2-12216

Pin It