güloğlu plastik geri dönüşüm

Geri Dönüşüm Teşvikine İhtiyaç Var – Dünya Gazetesi Röportajı

Geri Dönüşüm Teşvikine İhtiyaç Var Pandemi sürecinde tarım ile plastiğin öneminin kavrandığını dile getiren Güloğlu Plastik Genel Müdürü

güloğlu plastik geri dönüşümGeri Dönüşüm Teşvikine İhtiyaç Var

Pandemi sürecinde tarım ile plastiğin öneminin kavrandığını dile getiren Güloğlu Plastik Genel Müdürü Gülçin Güloğlu, “Son dönemde ‘dünyayı ve çevreyi kirletiyor’ denerek plastiğe yönelik olumsuz bir bakış açısı geliştiriliyordu. Dünyayı kirleten plastik değil, insanlar” dedi. Geri dönüşümün çok yüksek olduğu bölgelerde plastiğin kullanımının arttığını dile getiren Güloğlu, ”Plastik atık sürecini iyi yönetmemiz gereken bir dönemi yaşıyoruz. Önümüzdeki yılların en önemli sektör geri dönüşüm olacak. Geri dönüşüme yönelik çok ciddi teşvikler verilmeli” diye konuştu. Güloğlu Plastik olarak, aldıkları verimlilik önlemleri sayesinde plastikte yüzde 100 geri dönüşüm sağladıklarını kaydeden Güloğlu, “Plastik, kıyafetlerimizden çalıştığımız masaya, bilgisayardan mutfak eşyalarına, kullandığımız otomobilden uçak parçalarına kadar yaşamın her alanında kullanılan ve tasarruf sağlayan bir materyal. Yerine koyabileceğimiz, mukayese edebileceğimiz daha ekonomik bir ürün olmadığı için kullanımı yaygınlaşıyor. Plastik sektöründe faaliyet gösteren firmalar ise genelde KOBİ niteliğinde. Ar-Ge, geri dönüşüm gibi alanlara bütçe ayıramıyorlar” yorumunda bulundu. Güloğlu Plastik olarak uzun yıllardır geri dönüşüme yatırım yaptıklarını ve sıfır atıkla çalıştıklarını vurgulayan Güloğlu, “Kendi atıklarımızı yüzde 100 dönüştürüyoruz. Ayrıca müşterilerimizden gelen kullanılmayan, atıl kasaları topluyor onları da dönüştürüyor, yeni mamul olarak ekonomik döngüye kazandırıyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Yeni Yatırımla Kapasite Artacak

Tire 05B’deki fabrikalarında makine ve ekipman yatırımının sürekli devam ettiğini ifade eden Gülçin Güloğlu, ”Hatta 1 milyon TL’lik yatırımla aldığımız makinenin montajını pandeminin ilk günlerinde tamamlarken yatırı m için yanlış bir zaman mı diye de düşündük. Ancak sonuçlar tam tersi oldu. Gıda sektörüne çalıştığımız için hiç durmadan çalışmaya devam ettik. Bu durum bizi yeni yatırıma yöneltti. Halen 15 bin metrekarede faaliyet gösteren fabrikamız ilave yatırımla 25 bin metrekare kapalı alana sahip olacak. 2020’de tamamlamayı hedeflediğim iz yatırımla kapasitemizi yüzde 35 oranında artıracağız. İstihdam da yatırıma paralel en az yüzde 20 artacak” diye konuştu.

 

güloğlu plastik geri dönüşüm