Yapay Zekalı Geri Dönüşüm Teknolojisi

Teknoloji hemen her alanda kullanılmaya başladı. Teknolojinin kullanıldığı alanların artış göstermesiyle beraber, kullanım şekillerinde de değişiklikler görmeye başladık.

Teknoloji hemen her alanda kullanılmaya başladı. Teknolojinin kullanıldığı alanların artış göstermesiyle beraber, kullanım şekillerinde de değişiklikler görmeye başladık. Öyle ki artık insan desteği olmaksızın karar veren makineleri görmeye başladık. Bu durum yapay zeka olarak tanıdığımız sistem olarak karşımıza çıkıyor. Akıllı telefonlardan, bilgisayarlara kadar hemen her alanda kullanılan yapay zeka sistemlerinin ise otomasyon teknolojilerine kadar ilerlediğini gördük. Şimdi ise Yapay Zekalı Geri Dönüşüm sistemleri ortaya çıktı. Peki, yeni sistemin artıları neler? Teknolojiyi çevreyi korumak adına mı kullanılıyor? Bakalım.

Yapay zeka sisteminin nesneleri tanıması sonrasında ise, geri dönüşüme katılabilecek olan nesnelerin ayrı bir alana atılması gerektiği belirtiliyor. Kullanıcılar bu bilgiyi akıllı telefonu üzerinden de almakta. Geri dönüşüm bölümü ve çöp bölümü sınıflandırılmış olan cihazın içerisinde atıkların doğru sınıflandırılmaları durumunda ise kullanıcıların akıllı telefonları üzerinden puan kazanmaları sağlanacak. Bir nevi kullanıcıların, çevre korumasına katkı sağlamaya yönlendirildiğini göreceğiz.

Şu an ilk prototipleri görücüye çıkmış olan Yapay Zekalı Geri Dönüşüm sisteminin, kesin olarak ne zaman hayata geçirileceği konusunda ise bir bilgi yok. Sadece sistemin oldukça başarılı bulunduğu ve bazı ülkeler tarafından da destekler aldığını görüyoruz. Görüntü tanıma teknolojisinden de yararlanacak olan cihazın hakkında daha fazla bilgiyi ve nerelerde kullanılacağı konusunda bilgilendirmeyi ise geliştiricilerin yapması bekleniyor. Çevre koruması konusunda büyük bir adım olarak gösterilebilecek olan Yapay Zekalı Geri Dönüşüm, nasıl bir karşılık bulacak merak konusu.

 

Kaynak: http://radarex.com/yapay-zekali-geri-donusum-sistemi-ortaya-cikti/12674/

Pin It